تبلیغات
microbiology science - سلول بنیادی

microbiology science
 
زندگی مانند بازی حکم است، مهم نیست که دست خوبی نداشته باشیم، مهم این است که یار خوبی داشته باشیم.

Pichak go Up
برو بالا
نیت کنید

دریافت كد بازی آنلاین تصادفی

جدول لیگ

.تماس با ما
اوقات شرعی

.

انبیاء تاریخ شمسی و قمری

سلام دوستان براتون مطلبی در مورد سلولهای بنیادی گذاشتم اگر در رابطه با موضوع خاصی مطلبی خواستید پیشنهاد بدید

نویسنده:الناز نمازی

سلول بنیادی چیست؟

سلول‌ بنیادی یاخته‌های اولیه‌ای هستند كه توانایی تبدیل و تمایز به انواع مختلف سلول‌های دیگر را دارند.

 اغلب سلول‌های بدن انسان عملا قادر به تقسیم نیستند و بسیاری از زمان تولد تا مرگ شخص بدون تقسیم شدن حضور دارند.

 البته بعضی بافتهای بدن نظیر خون، پوست و لوله گوارش دارای چرخه بازسازی سریعی هستند و در هر روز ممكن است چندین سلول جدید بسازند. به عنوان مثال یك مرد متوسط با وزن 70 كیلوگرم در هر روز 1011×2 سلول خونی می سازد.

 همچنین روزانه میلیونها سلول پوستی و گوارشی ساخته می شود. سلولهای بنیادی سلول‌هایی هستند كه قادر به همانندسازی خود هستند و نیز می توانند طی فرایند تمایز به یك یا انواعی از سلولهای بالغ تبدیل شوند.

 به طور كلی سلول‌های بنیادی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 سلول‌های بنیادی بزرگسال (Adult stem cells

سلول‌های بنیادی جنینی (Embryonic stem cells)

سلول‌های بنیادی بند ناف (Umbilical cord stem cells).

 سلول‌های بنیادی بزرگسال مانند همه سلولهای بنیادی دیگر دو ویژگی مشترك دارند؛ اول اینكه قادر به ساخت كپی های خود به مدت طولانی می باشند و دوم اینكه می توانند به سلولهای بالغی با خصوصیات مورفولوژیك شناخته شده و با عملكرد اختصاصی تبدیل شوند.

 این سلولها قادر نیستند به همه نوع سلول تمایز پیدا كنند بلكه تنها قادرند به سلولهای بالغ همان بافتی كه در آن هستند تبدیل شوند (مثلا سلولهای بنیادی مغز استخوان كه به سلولهای خونی تبدیل می شوند). سلولهای بنیادی بزرگسال بسیار كم و نادر هستند به عنوان مثال از هر 10 تا 15 هزار سلول مغز استخوان تنها یك سلول از نوع سلولهای بنیادی است. منشا و چگونگی شكل گیری این سلولها به طور دقیق مشخص نیست و فرضیات مختلفی برای آن مطرح شده است از جمله اینكه این سلولها در هنگام تمایز جدا از بقیه مانده و تمایز نیافته اند. امروزه سلولهای بنیادی از بافتهای مختلفی از جمله خون، مغز، نخاع، لوله گوارش، پوست، عضلات و غیره جدا شده‌اند.

 نام سلولهای بنیادی جنینی (رویانی) از منشا آنها یعنی رویان گرفته شده است. در واقع این سلولها از یكی از مراحل ابتدایی تشكیل و توسعه جنین بنام مرحله بلاستوسیتی گرفته می شوند. به طور اختصاصی سلولهای بنیادی جنینی از توده سلولی درونی بلاستوسیت در مرحله پیش از لانه گزینی در دیواره رحم به دست می آیند. این سلولها هم قادر به همانندسازی خود هستند و هم قادرند به انواعی از سلولهای مختلف تمایز یابند.

دسته سوم سلولهای بنیادی سلولهای بند ناف هستند كه همانطور كه از نامشان بر می آید از خون بند ناف در هنگام وضع حمل جدا می شوند و قابل نگهداری هستند تا در آینده در صورت لزوم برای همان بچه یا اعضای خانواده وی و یا برای شخص دیگری استفاده شوند.

امروزه محققان در حال بررسی و آزمایش امكان كاربرد سلولهای بنیادی در درمان بیماریهای مختلف می باشند. از جمله بیماریهایی را كه امیدهای زیادی به درمان آنها می رود می توان به آلزایمر و پاركینسون، آسیبهای نخاعی، دیابتها‌ (از طریق جایگزین نمودن سلولهای پانكراتیك ترشح كننده انسولین)، بیماریهای كرونری قلب (با جایگزینی سلولهای ماهیچه ای قلب)، بیماریهای كبدی مثل سیروز و غیره اشاره نمود

طبقه بندی:
نوشته شده در تاریخ جمعه 18 فروردین 1391 توسط خانم الناز نمازی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک